Odstające uszy – kiedy warto zdecydować się na zabieg?

Dla wielu osób, w tym dla dzieci, odstające uszy mogą być przyczyną kompleksów. Kiedy warto zdecydować się na zabieg ich korekcji?

Odstające uszy są często traktowane jako defekt estetyczny. Właśnie dlatego korekcja odstających uszu w Krakowie jest jednym z najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgicznych w tym mieście.

W jaki sposób można zredukować efekt odstających uszu?

Uszy, których budowa powoduje efekt odstawania od czaszki, są zauważalne już u dzieci. Gdy defekt ten nie zostanie zredukowany w dzieciństwie, wtedy jest on widoczny także w późniejszym wieku, mogąc być przyczyna poważnych kompleksów.

Obecnie istnieje wiele sposobów, by zredukować odstawanie uszu. Wśród nich warto wskazać na poniższe:

 • plastry na odstające uszy – mają postać mocnych plastrów, które umieszczane są za uszami, pozwalając na zmniejszenie efektu ich odstawania
 • opaski na odstające uszy – najczęściej noszone są przez dzieci, gdy małżowina uszna nadal jest plastyczna, dlatego można zmienić jej wygląd.
 • otoplastyka – operacje plastyczne stosowane w celu korekty odstających uszu, w tym przypadku można uzyskać trwały efekt

Korekcja odstających uszu – kiedy warto?

Zabieg jak korekcja odstających uszu w Krakowie oraz w innych miastach w Polsce jest bardzo popularny i zalicza się do grupy najczęściej przeprowadzanych zabiegów chirurgii plastycznej.

Otoplastyka, ponieważ także tak określa się zabieg korekcji odstających uszu, polega na odpowiednim poprowadzeniu cięcia za małżowiną uszną, a potem na wycięciu nadmiaru skóry i zszyciu rany tak, aby uszy zmieniły swoje położenie i nie przylegały do czaszki.

Zabieg powadzony jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie czuje żadnego bólu i budzi się po zakończonej procedurze.

Na procedurę warto zdecydować się wtedy, gdy dotychczas stosowane metody korekcji jak plastry czy opaski nie przyniosły żadnych efektów. Warto podkreślić, że są one skuteczne tylko u niektórych osób, natomiast najefektywniejszym sposobem, by skorygować wygląd uszu, jest skorzystanie z zabiegu plastycznego.

Od jakiego wieku można wykonać zabieg korekcji uszu?

Operacja uszu może być przeprowadzona już o dzieci od około 6-7. roku życia. Od tego wieku u pacjenta można także wykonać zabieg jak korekcja odstających uszu w Krakowie.

Do klinik zgłasza się również wiele osób dorosłych, które dopiero wtedy mogą pozwolić sobie na sfinansowanie tego typu zabiegu. W tym przypadku nie ma przeciwwskazań wiekowych do jego wykonania, dlatego może być on wykonany w każdym wieku u pacjenta, który nie ma do niego przeciwwskazań.

Korekta odstających uszu – jaki są przeciwwskazania do zabiegu?

Zasadniczo zabieg korekcji odstających uszu jest procedurą bezpieczną, szybką i prosta. Warto jednak wskazać, że ma ona określone przeciwwskazania.

Plastyka uszu nie jest możliwa w poniższych przypadkach:

 • epilepsja
 • choroby autoimmunologiczne
 • choroby nowotworowe
 • zaburzenia krzepliwości
 • opryszczka
 • w trakcie miesiączki, ciąży i laktacji

Ile kosztuje operacja plastyczna uszu?

Zabieg jak korekcja odstających uszu w Krakowie to obecnie koszt około 5-6 tysięcy złotych.

 

 

One thought on “Odstające uszy – kiedy warto zdecydować się na zabieg?

 • 21 lipca, 2021 o 1:17 pm
  Permalink

  Dzień dobry
  Czy są tutaj osoby, które miały wykonywany zabieg na uszy.
  Nie chodzi mi o odstające uszy lecz o kształt. Górna część ucha jest wydłużona do góry ( coś ala u Elfa) a chciałabym żeby były ładnie zakończone i mniejsze w górnej części.
  Proszę o pomoc…

  Jaki był rezultat?

Dodaj komentarz