Dermatolog – kiedy warto skorzystać z konsultacji dermatologicznej?

Dermatologia jest dziedziną medycyny, która skoncentrowana jest na skórze oraz na włosach i paznokciach. Kiedy konieczne jest udanie się do dermatologa? Sprawdź objawy, jakie warto z nim skonsultować!

Zmiana wyglądu znamion

Znamiona na twarzy czy ciele mogą zmieniać swój wygląd. Gdy zauważamy takie właśnie objawy, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u dermatologa. Dlaczego jest to takie ważne?

Zmiana wyglądu znamion może świadczyć o rozwijającym się w ich obrębie nowotworze, który może mieć postać groźnego czerniaka. W takiej sytuacji bardzo ważne jest dokładne zbadanie znamiona, czyli tak zwana dermatoskopia, która umożliwia sprawdzenie go z dużym powiększeniem.

Niepokojące objawy dotyczące znamion:

  • zmiana wielkości
  • zmiana koloru
  • większa wypukłość
  • pojawienie się wysięków – krwi, ropy
  • bolesność
  • tworzenie się nowych znamion

Nadmierne wysuszenie skóry

Suchość skory może być efektem wielu dolegliwości, dlatego wtedy, gdy stosowanie kosmetyków nawilżających i natłuszczających dla suchej cery nie działa, konieczna będzie dokładniejsza diagnostyka.

Nadmierna suchość skóry, której towarzyszą także objawy jak łuszczenie się naskórka, zaczerwienienie, szorstkość skóry, świąd, może wskazywać na różne dolegliwości. Mogą być to między innymi AZS – atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, infekcje grzybicze skóry, zapalenia skórne.

Dermatolog może wtedy dokładnie zbadać problematyczne miejsce, a następne zasugerować odpowiednie leczenie, także z użyciem środków dostępnych na receptę.

Trądzik

Trądzik ma różne przyczyny – najczęściej jest on efektem zmian hormonalnych, lecz także może być on związany z nieprawidłową pielęgnacją cery lub z infekcjami bakteryjnymi.

Leczenie trądziku w gabinecie dermatologicznym polega przede wszystkim na odpowiednim dobraniu kosmetyków, które umożliwiają stopniowe ograniczenie tej dolegliwości. Gdy jednak nie jest to możliwe, wtedy dermatolog może przepisać leki, na przykład izotretynoinę.

Osobom chcącym odwiedzić gabinet specjalisty jak dermatolog Oświęcim daje dostęp do najlepszych lekarzy w okolicy. Dokładne oferty gabinetów wraz z godzinami ich otwarcia oraz cennikami usług w prywatnych placówkach można sprawdzić online.

Nadmierne wypadanie włosów

Wypadanie włosów w zbyt dużych ilościach, które może prowadzić do łysienia, jest problemem wielu kobiet oraz mężczyzn. Gdy zauważa się dużą zmianę w ilości wypadających włosów, wtedy także warto pomyśleć o skorzystaniu z usług dermatologa.

Dermatolog może wykonać dokładną diagnostykę, między innym może on także zalecić właściwe badania krwi, aby sprawdzić, czy wypadanie włosów nie jest powiązane z określonymi schorzeniami.

Lekarz może także wypisać właściwe leki na receptę, które pozwalają na zahamowanie wypadania włosów. Poleci też kosmetyki, dzięki którym włosy mogą być w lepszej kondycji.

Zmiany skórne

W gabinecie dermatologicznym można także skorzystać ze specjalistycznych zabiegów polegających na usuwaniu zmian skórnych, na przykład jak blizny, przebarwienia, rozszerzone naczynka, włókniaki czy tłuszczaki.

Zależnie od rodzaju zmiany dermatolog może zalecić określone rodzaje zabiegów służących do jej usunięcia, na przykład za pomocą nowoczesnych zabiegów laserowych, które błyskawicznie radzą sobie z różnego rodzaju zmianami skórnymi.

Jeżeli zatem pojawiają się problemy związane z cerą na twarzy, skórą ciała, włosami czy paznokciami, warto pomyśleć o skonsultowaniu się z dermatologiem. Specjalista ten przeprowadzi wtedy dokładną diagnostykę oraz będzie mógł zalecić właściwy sposób leczenia dla optymalnych wyników.

 

 

Dodaj komentarz