Profesjonalna endodoncja – gdzie leczyć ząb kanałowo?

Leczenie zębów kanałowo wymaga nie tylko wyjątkowej precyzji ze strony stomatologa, lecz również posiadania odpowiedniego sprzętu. Gdzie warto się udać, by skutecznie wyleczyć ząb? Podpowiadamy!

Kiedy konieczne jest leczenie endodontyczne? Gdzie udać się do dentysty – prywatnie czy na NFZ? Jak wybrać najlepszy gabinet? Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Endodoncja jest jedną z dziedzin stomatologii, której obszarem zainteresowania jest miazga zębowa, czyli tkanka znajdująca się wewnątrz zęba.

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe konieczne jest wtedy, gdy dochodzi do zmian miazgi zębowej, na przykład na skutek postępującej próchnicy albo urazów. Wtedy brak leczenia może doprowadzić do dużego bólu, poważnych infekcji i obumarcia zęba.

Wskazania do leczenia kanałowego:

 • Próchnica obejmująca miazgę zębową,
 • Nieprawidłowo leczony ząb,
 • Martwica zęba,
 • Wybicie albo zwichnięcie zęba,
 • Złamanie zęba,
 • Bruksizm,
 • Leczenie protetyczne – wykonanie mostka, korony.

Aby ocenić, czy konieczne będzie leczenie kanałowe, stomatolog najczęściej zaleca wykonanie zdjęcia RTG zębów. Prześwietlenie pozwala na pokazanie, które zęby wymagają leczenia endodontycznego.

Leczenie endodontyczne – prywatnie czy na NFZ?

Najczęściej pacjenci decydują się na leczenie endodontyczne w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Wynika to z faktu, że NFZ refunduje u pacjentów dorosłych leczenie kanałowe wyłącznie zębów od 3 do 3.

W prywatnych gabinetach stomatologicznych pacjenci mogą skorzystać ze znacznie szerszej obsługi, czyli z leczenia wszystkich zębów z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń i materiałów. To przekłada się także na skuteczniejsze i trwalsze efekty zabiegu.

Profesjonalna endodoncja Kraków – adresy gabinetów świadczących usługi w zakresie leczenia kanałowego można sprawdzić w internecie.

Jak wybrać dobry gabinet stomatologiczny?

Dzisiaj praktycznie każdy prywatny gabinet stomatologiczny oferuje usługi w ramach endodoncji. Zanim jednak zdecydujemy się na zarezerwowanie wizyty, warto zwrócić uwagę na parę ważnych kwestii. Jak wybrać najlepszego dentystę do leczenia kanałowego?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Nowoczesne wyposażenie gabinetu – w dobrej placówce powinno znajdować się nowoczesne wyposażenie, w tym mikroskop stomatologiczny, endometry do mierzenia kanałów, dzięki czemu leczenie jest skuteczniejsze, także wtedy, gdy prowadzone jest ponownie.
 • Pracownia RTG na miejscu – najlepiej wybrać gabinet, który dysponuje własną pracownią RTG, ponieważ można wtedy od razu wykonać diagnostykę oraz skontrolować efekty leczenia przez wykonanie prześwietlenia.
 • Dostępne znieczulenia stomatologiczne – obecnie w stomatologii używa się nie tylko znieczuleń standardowych, lecz także nowocześniejszych od nich znieczuleń komputerowych. Ponadto wybrane gabinety oferują leczenie zębów w narkozie oraz znieczulenia wspomagane gazem rozweselającym.
 • Cennik – nie bez znaczenia pozostają także ceny leczenia kanałowego. Warto porównać ze sobą oferty paru gabinetów, aby znaleźć taki, gdzie usługi świadczone są w przystępnych cenach i na wysokim poziomie.

Ile kosztuje prywatne leczenie kanałowe zęba?

Koszty związane z prywatnym leczeniem endodontycznym zębów zależne są głównie od wybranego gabinetu oraz od zęba, który ma być poddany procedurze.

Leczenie kanałowe zęba będzie kosztowało najczęściej od 400 złotych do 2000 złotych. Wyższe ceny dotyczą leczenia zębów zawierających większą liczbę kanałów, czyli zębów przedtrzonowych oraz trzonowych. Więcej trzeba zapłacić także za leczenie pod mikroskopem oraz za ponowne leczenie stomatologiczne, na przykład po pozostawieniu w zębie złamanego narzędzia albo niedokładnym wypełnieniu kanałów.

 

 

Dodaj komentarz