Porady: jak znaleźć dobrego pediatrę?

Wielu rodziców zastanawia się, jak znaleźć dobrego pediatrę. O czym należy pamiętać, wybierając gabinet? Czy lepiej chodzić do pediatry na NFZ, czy prywatnie? Ile kosztują prywatne wizyty pediatryczne?

Doświadczony, posiadający szeroką wiedzę i z odpowiednim podejściem do dzieci – dobry pediatra, jak mawia wielu rodziców, to skarb. Nie zawsze jednak jego znalezienie jest łatwe.  Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze lekarza dla dziecka.

Pediatra – prywatnie czy na NFZ?

Pierwszą kwestią, jaka związana jest z wyborem pediatry, jest ta związana z finansowaniem leczenia. Z dzieckiem do pediatry można pójść zarówno prywatnie, jak i na NFZ. Gdzie się udać?

Dzieci mają zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną w ramach NFZ, dlatego rodzice nie muszą obawiać się o dodatkowe koszty związane z leczeniem swojej pociechy. Prywatne wizyty mogą być natomiast dość drogie i po prostu nie każdego na nie stać, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko choruje często.

Wielu rodziców decyduje się dzisiaj na pomoc prywatnych pediatrów, którzy bardzo często zapewniają lepszą jakość obsługi. Można wtedy szybko dostać się do lekarza i skorzystać z jego pomocy nawet w ciągu nocy. Bez problemu można także umówić się na wizytę domową.

Leczenie na NFZ zależne jest od wybranej placówki. Warto pamiętać o tym, że rodzice mają możliwość zmiany lekarza w ramach NFZ, składając odpowiednie pismo. Nie trzeba zatem korzystać z najbliższej przychodni.

Ile kosztują prywatne wizyty pediatryczne?

Ceny zależne są od wybranego gabinetu. Najczęściej rozpoczynają się one od około 100 złotych, natomiast mogą kończyć nawet na 250 złotych w przypadku wizyty domowej.

Cenniki można znaleźć najczęściej bezpośrednio na stronach gabinetów i klinik oferujących usługi medyczne.

Po czym rozpoznać dobrego pediatrę?

Wybierającym lekarza jak pediatra Kraków prezentuje długą listę gabinetów. Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze lekarza?

  1. Szukaj opinii – dzięki nim można wybrać rekomendowanego lekarza. Warto zapytać o polecane gabinety znajomych, rodzinę, ale również można skorzystać z opinii zamieszczanych w internecie na portalach medycznych, forach online, w mediach społecznościowych.
  2. Sprawdź godziny pracy gabinetu – dzięki temu możesz dowiedzieć się, kiedy lekarz przyjmuje w standardowych godzinach.
  3. Zobacz, czy lekarz przyjmuje w nocy – dzieci często zaczynają chorować nocą, dlatego warto sprawdzić, czy dany lekarz będzie dostępny także całodobowo.
  4. Dowiedz się, czy możliwe są wizyty domowe – nie zawsze można pojechać z dzieckiem do lekarza osobiście, dlatego dodatkowym plusem będzie możliwość wizyt domowych.
  5. Podejście do dzieci – w zawodzie pediatry odpowiednie podejście do dzieci ma kluczowe znaczenie, dlatego warto zwrócić uwagę na zachowanie lekarza oraz na reakcję dziecka na wizytę w jego gabinecie.
  6. Wiedza i doświadczenie – dobry lekarz powinien posiadać odpowiednie kwalifikacje i stale je podnosić. Powinien odpowiadać na wszystkie pytania rodziców i doradzać im.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Każdy rodzic, poza wybraniem odpowiedniego lekarza pediatry, powinien także pamiętać o tym, gdzie w okolicy znajduje się najbliższa izba przyjęć, a także całodobowa apteka, aby w razie konieczności można było natychmiast się do nich udać.

Warto także pamiętać o tym, by w jednym miejscu przechowywać wszystkie dokumenty medyczne dziecka, w tym jego książeczkę zdrowia, aby była ona łatwa w znalezieniu w razie potrzeby szybkiego udania się do lekarza.

Dodaj komentarz