Czym zajmuje się pulmonolog? Zakres leczenia i przebieg konsultacji

Gdy pojawiają się problemy z działaniem płuc oraz innych części wchodzących w skład układu oddechowego, konieczne może być udanie się do specjalisty w tej dziedzinie. Czym dokładnie zajmuje się pulmonologia? Jakie schorzenia leczy pulmonolog?

Czym jest pulmonologia?

Pod terminem jak pulmonologia znajduje się obszar medycyny, który skoncentrowany jest na prowadzeniu diagnostyki oraz na leczeniu schorzeń płuc, a także pozostałych elementów układu oddechowego, w szczególności dolnego układu oddechowego.

Lekarz, którego specjalnością jest pulmonologia, określany jest jako pulmonolog, często także jako pulmunolog.

Kiedy warto udać się do pulmonologa?

Lekarz specjalizujący się w chorobach układu oddechowego zapewnia swoim pacjentom dostęp do szerokiej gamy usług, które dotyczą profilaktyki, diagnostyki oraz leczenia dolegliwości tego układu.

Najczęściej do pulmonologa udajemy się wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości wskazujące na problemy z działaniem układu oddechowego. Do tego typu objawów zaliczane są głównie:

 • ciężkie oddychanie
 • trudności ze złapaniem oddechu
 • odgłosy pojawiające się przy oddychaniu, na przykład świszczący oddech
 • kaszel – suchy i mokry
 • infekcje układu oddechowego
 • bóle w klatce piersiowej
 • uczucie duszności
 • bezdech senny

Oczywiście, są to wyłącznie wybrane objawy, jakie dotyczą schorzeń układu oddechowego, ponieważ mogą one także obejmować innego typu symptomy, jakie dotyczą płuc, oskrzeli, tchawicy i innych elementów tego układu.

Pulmonolog – jakie choroby leczy?

Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pulmonologii może zaoferować swoim pacjentom pomoc w leczeniu różnych schorzeń.

Wśród chorób, jakimi zajmuje się pulmonolog, znajdują się między innymi:

 • astma
 • zapalenia płuc i oskrzeli, w tym COVID
 • POCHP (Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc)
 • sarkoidoza
 • zmiany wysiękowe
 • guzy i nowotwory układu oddechowego

Gdzie udać się do pulmonologa?

Specjalista jak pulmonolog dostępny jest w różnych gabinetach i klinikach działających prywatnie oraz z konsultacją w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osobom poszukującym specjalisty jak pulmunolog Bielsko jest w stanie zapewnić dostęp o wielu ofert w tej dziedzinie. Działające w mieście placówki medyczne mogą zapewnić pacjentom pełną pomoc w razie diagnostyki i leczenia schorzeń płuc oraz innych narządów wchodzących w skład układu oddechowego.

Aby dostać się do specjalisty jak najszybciej, warto przede wszystkim zapoznać się z ofertami gabinetów prywatnych. Są one w stanie zapewnić najszybszą pomoc dla pacjentów, którzy chcą skonsultować się z lekarzem.

Niestety, czas oczekiwania na wizytę u pulmonologa na NFZ może wynieść nawet kilka miesięcy, co w sytuacji, gdy pomoc jest wymagana od razu, powoduje, że wielu pacjentów decyduje się właśnie na prywatne wizyty.

Ile kosztuje wizyta u pulmonologa?

Wizyta u lekarza jak pulmonolog najczęściej kosztuje od około 100 do 250 złotych w zależności od tego, jaki gabinet wybrano. Obecnie ceny gabinetów można sprawdzać także na ich stronach internetowych albo uzyskać podczas rejestracji.

Wizyta u pulmonologa – jak przebiega?

Wizyta w gabinecie lekarza pulmonologa jest podobna do wizyt u innych specjalistów. Jak się odbywa?

Na początku lekarz przeprowadza konsultację z klientem. W jej trakcie pyta go o odczuwane dolegliwości, towarzyszące im okoliczności, dotychczasową historię chorobową, a także o podobne choroby w rodzinie, ponieważ niektóre dolegliwości układu oddechowego są dziedziczone.

Następnie lekarz przystępuje do zbadania pacjenta. Badanie odbywa się za pomocą popularnego stetoskopu, ale także może włączać dodatkowe metody diagnostyczne, na przykład jak spirometria, wykonanie zdjęcia RTG płuc. Na podstawie wyników lekarz stawia diagnozę i zaleca leczenie.

 

Dodaj komentarz