Trądzik często jest problemem ludzi młodych. Jednak również osoby dorosłe często borykają się z tym problemem. Jeśli trądzik występuje u osób powyżej 25 roku życia wówczas jest duże prawdopodobieństwo, że jest to trądzik hormonalny wynikający wahania poziomu hormonów. Kobiety mają często problem z trądzikiem przed miesiączką. W pewnym stopniu odpowiadają za to hormony płciowe takie jak androgeny i estrogeny. Osoby, które są zestresowane, przemęczone prowadzą niezdrowy tryb życia są bardziej narażone na trądzik hormonalny. To właśnie stres nasila nadreaktywność androgenu a to androgen odpowiada za nadprodukcję łoju. Sebum zatyka wówczas ujścia porów skóry, powoduje to bolesne zmiany podskórne. Przyczynia się do tego również dieta bogata w produkty które mają wysoki indeks glikemiczny. Taka dieta stymuluje produkcję androgenów a tym samym zwiększa się produkcja łoju. Również osoby które cierpią na zaburzenia tarczycy czasami borykają się z tego typu trądzikiem.

Najczęściej wyróżnić można dwa główne rodzaje trądziku hormonalnego:

  • trądzik hormonalny estrogenny
  • trądzik hormonalny androgenny

Najczęściej spotykamy się z trądzikiem androgennym który wywoływany jest przez męskie hormony płciowe. Hormony te występują zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Taki trądzik objawia się często w postaci bolesnych grudek, dużych podskórnych oraz zaskórników. Pojawiają się one najczęściej na czole, brodzie jak również plecach. Takim zmianom zwykle nie towarzyszy stan zapalny dlatego nie są one mocno czerwone.

Co wiemy na temat androgenów?

Androgeny to hormony męskie występujące również u kobiet. Ich nadmiar może powodować obfite owłosienie na całym ciele, wypadanie włosów, łysienie androgenowe, jak również trądzik. Androgenny zatrzymują wodę w ciele oraz zwiększają rozrost masy mięśniowej. Niedobór androgenów powoduje słabsze samopoczucie, zmęczenie, mniejsze libido, z kolei zbyt wysokie stężenie androgenów może przyczyniać się do łysienia na głowie, ale przy jednoczesnym zwiększeniu ilości owłosienia zarówno na całym ciele jak i na twarzy. To przez androgeny skóra staje się grubsza i twardsza. Gruczoły łojowe wydzielają nadmiar sebum, sprzyja to powstawaniu ropnych zmian trądzikowych.

Trądzik hormonalny występuje najczęściej w postaci guzów położonych głęboko pod skórą, których nie da się wycisnąć. Pozostają one na skórze od kilku dni do nawet tygodnia. Często pozostawiając po sobie przebarwienie na twarzy. Skóra która została dotknięta trądzikiem hormonalnym wymaga specjalnej pielęgnacji. Lepiej zrezygnować z silnie perfumowanych kosmetyków zawierających w swoim składzie oleje mineralne. Niewskazane są również preparaty do mycia twarzy bazujące na alkoholu ani również zwykłe mydła, zbytnio wysuszające. Najlepszym rozwiązaniem do pielęgnacji twarzy będą płyny micelarne do cery wrażliwej. Nie wszyscy wiedzą o tym, że niektóre zmiany trądzikowe mogą zostać zaostrzone przez szampony oraz odżywki do włosów, które spływają po twarzy w trakcie płukania włosów.

Leczenie trądziku androgennego najlepiej powierzyć lekarzowi.

Na stronie Centrum Medycznego Dr Rajzer http://drlidiarajzer.pl/tradzik/ znaleźć można cenne informacje na temat rodzajów trądziku oraz sposobów jego leczenia. Centrum Medyczne Dr Rajzer znajduje się w Krakowie. Warto umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który rozpozna rodzaj trądziku oraz dobierze odpowiedni sposób leczenia.