Często bóle głowy wynikają z zapalenia zatok. Ból bardzo często sie wówczas pojawia. Najczęściej dokucza przy pochylaniu się, zwłaszcza rano. Co można poradzić na ból zatok?

Ból zatok jest bardzo nieprzyjemnym bólem. Zainfekowana może zostać albo zatoka szczękowa, czołowa bądź klinowa lub sitowa. Od tego która zatoka została zainfekowana zależy natężenie bólu.

Przyczyną tak dotkliwego bólu jest najczęściej zbyt duże zgromadzenie się płynu w zatokach. Zablokowana wydzielina nie ma możliwości spływania do nosa. Boleć mogą wówczas zarówno skronie, czoła, czy nawet wierzchołek głowy. Należy również zwrócić uwagę, że ból pojawia się przy ostrym zapaleniu zatok, natomiast przy przewlekłym może sie w ogóle nie pojawiać, co również jest niebezpieczne.

W jaki sposób można określić ból zatok?

Pacjenci najczęściej opisują go jako pulsujący z uczuciem rozpierania w obrębie głowy bądź twarzy. Taki ból może nawet promieniować do innych części twarzy czy szyi. Boli kiedy opukuje się bądź uciska okolice zatok. Również ból może pojawiać się podczas wydmuchiwania nowa czy kaszlu jak również podczas wysiłku fizycznego.

Dodatkowymi objawami zapalenia zatok jest gorączka, kaszel w nocy, ból zębów, spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

Leczenie objawowe opiera się najczęściej na przyjmowaniu leków przeciwbólowych bez recepty bądź z zaleceń lekarza- mocniejszych.

Istotne znaczenie ma jednak zwłaszcza leczenie przyczynowe. Najczęściej przyjmowanymi lekami są antybiotyki, leki przeciwhistaminowe, leki przeciwobrzękowe, mukolityczne, które mają rozrzedzić wydzielinę w zatokach, kortykosteroidy jeśli zapalenie zatok ma stan przewlekły.

Istnieje wiele różnych powikłań które mogą być wynikiem nieleczonego zapalenia zatok przynosowych. Powikłania te mogą mieć bardzo poważne następstwa. Do powikłań oczodołowych można zaliczyć przebicie zatoki czołowej, ropień podokostnowy, jak również ropowicę oczodołu. Dodatkowo pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego jak również zespół szczytu oczodołu.

Dawniej na zapalenie zatok wykonywało się punkcję. Dzisiaj ta metoda jest rzadziej stosowana. Wypierają ją bardziej nowoczesne metody leczenia zapalenia zatok. Popularność zyskały metody endoskopowe, które przywracają zatokom prawidłowe funkcje.
Punkcja obecnie wykonuje się przy ostrym zapaleniu zatok, które może mieć gwałtowny przebieg. Zaraz po zabiegu można odczuć znaczną poprawę. Antybiotyk, który zostanie podany bezpośrednio do zatok zadziała szybciej niż ten, który jest podawany doustnie.

punkcja jest zabiegiem mało przydatnym w przypadku przewlekłego zapalenia zatok. Niestety nie poprawi ona wentylacji zatok, a więc nie zlikwiduje przyczyny choroby.

Polecanym zabiegiem na udrożnianie zatok jest balonoplastyka. Podczas zabiegu przy pomocy endoskopu który wyposażony jest w kamerę oraz narzędzia wprowadza się do ujść zatok mały zbiornik, który po napompowaniu powietrzem rozszerza trwale ujście zatoki. Nie jest to zabieg inwazyjny. Można go przeprowadzić również u dzieci jak i osób w podeszłym wieku.

zatoki