Kiedy warto pójść do psychologa?

Psycholog, psychiatra, psychoterapeuta – nadal wolimy ich nie odwiedzać i samodzielnie radzić sobie ze swoimi problemami. Czy słusznie? A może rzeczywiście warto się przemóc i umówić się na wizytę, jeżeli życie zaczyna być nadmiernie przytłaczające?

Problemy związane z psychiką i zachowaniem mogą dotknąć każdego z nas. Czasami trudno jest im zapobiegać i nawet silny charakter może być na nie narażony. Strata bliskiej osoby, problemy w pracy, nadmierny stres, zaburzenia zachowania, nałogi różnego rodzaju, zdrada, nerwice czy problemy wychowawcze to tylko początek długiej listy problemów, z którymi spotykają się w swoich gabinetach specjaliści. W sytuacjach, w których pojawiają się trudności, można próbować samodzielnie je rozwiązać, ale czasami nawet nie dostrzegamy sedna danej sytuacji i powodu, dla którego zachowujemy się tak, a nie inaczej. Dodatkowo czasami problemy natury psychicznej nie są związane tylko i wyłącznie ze zdarzeniami z naszego życia, ale mogą być symptomem choroby, która jest trudna do określenia przez lekarza bez należytej wiedzy.

Warto pamiętać, że psycholog to inny specjalista od psychoterapeuty oraz psychiatry. Z tej trójki tylko psychiatra jest po studiach medycznych i ma możliwość wypisywania recept. Psycholog natomiast pomaga głównie poprzez rozmowę i kontakt z pacjentem, udzielając porad psychologicznych, diagnozując pacjentów, także może prowadzić terapie, które bazują na technikach pomagających leczyć różne schorzenia natury psychologicznej. Do specjalisty można pójść także w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Previous

Antybiotyki – największe odkrycie i zagrożenie w medycynie?

Next

Pogotowie dentystyczne – gdy nie można czekać

1 Comment

  1. gryfin

    ja sam długo zastanawiałem się nad tym czy iść do psychologa, ostatecznie poszedłem i tak właściwie już pierwsza wizyta wystarczyła, żeby było dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén