Wizyty u dentysty czasami bywają stresujące zarówno dla dzieci jak i dorosłych, którzy miewają niemiłe wspomnienia z dzieciństwa związane z wizytami w gabinecie stomatologicznym. Stresującą jest również sytuacja kiedy, usłyszy się od lekarza, że ten będzie przeprowadzał u pacjenta leczenie endodontyczne.

Co to znaczy?

Czym jest tak tajemniczo brzmiące pojęcie endodoncja?

Endodoncja jest dział stomatologii zajmujący się leczeniem, diagnostyką schorzeń miazgi zębowej i tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne potocznie nazywane jest leczeniem kanałowym (to pojęcie jest już znane szerzej wśród pacjentów). Leczenie endodontyczne przeprowadzane jest przy pomocy narzędzi piłujących oraz penetrujących. W leczeniu endodontycznym stosuje się również mikroskopy oraz endometry. Dzięki tym narzędziom można bardzo dokładnie zaobserwować wnętrze zęba oraz jego kanałów. Używa się ich również do mierzenia głębokości kanału.

Jakie są wskazania do leczenia endodontycznego?

Najczęstszymi zaleceniami są: zgorzel i miazgi, martwica miazgi, urazy mechaniczne zęba, leczenie protetyczne, duże ubytki próchnicowe, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Rozpoczęcie leczenia endodontycznego zaczyna się od przeprowadzenia dokładnego wywiadu z pacjentem. Lekarz stomatolog z pewnością wypyta go o choroby drobnoustrojowe. Na pewno wymieni wszelkie przeciwwskazania do zabiegów endodoncji. W skrócie i uproszczeniu mówiąc endodoncji nie przeprowadza się u osób z chorymi nerkami i sercem, bądź wątrobą jak również u osób które mają zaburzenia endokrynologiczne.

Obecnie takie leczenie można przeprowadzić już na jednej wizycie. Lekarz stomatolog posiada nowoczesne środki znieczulające które powodują że pacjent w komfortowy sposób może poczuć się na fotelu podczas leczenia. Nie musi obawiać się o duży ból podczas leczenia. Z pewnością dzieci ucieszą się z informacji, że znieczulenie może być również podawane w sposób inny niż klasyczną igłą i strzykawką. Istnieją urządzenia do dozowania i aplikowania znieczulenia, które przypominają swoim wyglądem długopis. Takie podanie znieczulenia nie wywołuje dodatkowego stresu u dziecka, które boi się igieł i zastrzyków. Lekarz stomatolog otwiera komorę zęba, usuwa miazgę z kanałów korzeniowych, a następnie odkażone kanały wypełnia specjalną substancją stwardniającą. Komora zostaje wypełnienia odpowiednimi materiałami.

W zależności od tego czy leczenie endodontyczne wykonywane jest na refundację przez Narodowy Fundusz Zdrowia czy prywatnie różne różne są koszty takiego leczenia. NFZ w Polsce refunduje osobom dorosłym leczenie kanałowe zębów przednich czyli siekaczy oraz kłów. Takie leczenie mają również za darmo dzieci oraz kobiety w ciąży oraz połogu. Oni mogą liczyć na darmowe leczenie wszystkich zębów. W prywatnych klinikach za leczenie endodontyczne zapłacisz zależnie od 100 zł wzwyż. Po więcej informacji na temat tego jak wygląda leczenie endodontyczne można zajrzeć na stronę http://www.zietekclinic.com/uslugi/endodoncja. Znaleźć tam można wiele przydatnych informacji na temat leczenia stomatologicznego.